A ako bolo nám? V ten deň sme zažili veľké množstvo emócií. Radosť, smútok, hnev, pocit nádeje, bezpečia, bezmocnosti, chaos, zúfalstvo, strach…tých pocitov bolo veľa. Napriek tomu, že medzi nimi boli aj tie bolestivé emócie, sme šťastní, že sme tam mohli byť. Asi je už najvyšší čas podeliť sa s Vami s informáciou kde, kedy a s kým sme vlastne boli, že?
V sobotu 26.10.2024 sa uskutočnila konferencia. Poviete si, no a čo? Veď konferencií sa v ostatnom období organizuje veľa. Áno, máte pravdu. My by sme Vám ale radi opísali zážitkovú konferenciu s názvom Aby deťom dobre bolo. A nie je to iba názov konferencie. Toto prianie, táto túžba bola cítiť z každého kto zavítal do Základnej školy Černyševského 8 v Bratislave. Pretože, ako často máte pri sebe ľudí s ktorými máte možnosť baviť sa o šikane? Ak Vám v tejto chvíli nabehli zimomriavky, verte, že aj my sme ich mali. Ale máme to šťastie, že sme našli ľudí, s ktorými môžeme tieto témy rozoberať a našli sme priestor, kde sme sa aj napriek tejto ťažkej téme cítili bezpečne.
Táto zážitková konferencia bola určená hlavne pre rodičov, ktorí…mali, majú, alebo sa môže stať, že budú mať skúsenosti so šikanou detí. Ale nie len pre tých. Bola určená aj pre všetkých ľudí, ktorí majú odhodlanie v tejto oblasti byť nápomocní. Program tohto podujatia bol vyplnený na osem hodín. A naozaj tomu tak bolo. Do poslednej minúty. A kto za týmto projektom stojí? Na začiatku boli dve dámy Alex a Ivett, ktoré sa rozhodli podať pomocnú ruku rodičom. Prečo? Pretože sú tiež matkami, pretože každá z nich sa v nejakej forme so šikanou vo svojom živote stretla. Tak ako my, ďalší rodičia. Niekto priamo, niekto sprostredkovane, treba si však priznať, že tento spôsob správania medzi nami je. Bol a bude. Dôležité je nezatvárať si pred tým oči. A postupne tieto dve dámy svojím odhodlaním a nadšením k sebe pritiahli ďalších ľudí, ktorí neváhali obetovať svoj čas, svoju energiu. Prečo? Pretože uľahčiť život čo i len jednému dieťaťu je pocit, ktorý je na nezaplatenie. Tých ľudí, ktoré sa podieľali na tomto dni by ste nespočítali ani na prstoch 10 rúk. Sú to lektori, odborníci zo Slovenska ale aj z Českej republiky, technická podpora, dobrovoľníci, kuchárky, právnici, spisovateľky, psychológovia, nesmieme však zabudnúť na ďalšiu dôležitú dámu, ktorou je pani riaditeľka ZŠ Černyševského, pani Zora Dóczyová. Práve ona neváhala a vpustila nás od priestoru v ktorom sa denne stretáva so stovkami detí. Každé z nich je jedinečné a každé si v tejto škole, v ktorej je pani Dóczyová riaditeľkou žije ten svoj príbeh. A keďže práca pani riaditeľky je pre ňu zároveň aj poslaním, rozhodla sa poskytnúť zázemie tejto konferencii. Zázemie a ešte o niečo viac. Zorganizovala výberové konanie na dobrovoľníkov – žiakov, ktorí sa o nás počas celého dňa starali, ktorí svojím nasadením dohliadali na to aby nám nič nechýbalo. Naozaj bol ich prínos významný. Dlho sme rozmýšľali čo bolo ich hnacím motorom. Prišli sme na to. V prvom rade je to vzor, ktorý dennodenne stretávajú v osobe ich pani riaditeľky. A následne je to dôvera, ktorú ich pani riaditeľka vložila do ich rúk. Dôvera, že túto náročnú úlohu starať sa o desiatky ľudí na konferencii, ktorá má premiéru a ktorá má veľmi citlivý obsahom zvládnu. A zvládli nad očakávania.
Program bol viac ako pestrý. Prednášky, diskusie, workshopy, prestávky na občerstvenie, tombola, kultúrny program. Pokúsime sa Vám veľmi stručne priblížiť ako to na tejto konferencii prebiehalo. Naozaj veľmi stručne, pretože opísať osem hodín by bolo na celý časopis 😊
Otvorenie programu bolo v rukách skúseného moderátora Mareka Polomského a našej Ivett Pavlis. Po ich vstupe sme sa už všetci tešili na úvodnú prednášku: Aby deťom dobre bolo, ktorou nás sprevádzala Janette Motlová (Eduma). Počas jej slov si veľa z nás uvedomilo, aké sú naše deti krehké. A ako je jednoduché tú ich čistú dušu zničiť. Veľa krát ani nie je v našich silách postrehnúť ako môže jedno slovo zanechať zranenie v srdciach našich detí. Vyrieknuť to slovo je otázka sekúnd. Ale uzdraviť toho, koho to slovo zranilo je beh na dlhú trať. Po týchto slovách nasledovala prednáška Lenky Sokolovej (UK) na tému Šikanovanie vo svetle zistení medzinárodnej štúdie HBSC. Takéto cenné informácie nemáte možnosť získať hocikde. Nám sa to podarilo. A potom sme plynule počúvali Prednášky zamerané na úlohu rodiny v prevencii šikany. Týchto 60 minút bolo pod taktovkou Ivett Pavlis (Rodič ľavou zadnou), Márie Dědovej (TT UNI) a Petra Lengyela (Edusmile). Nasledovalo predstavovanie organizácií venujúcich sa rodinám, školám a deťom v prípade riešenia šikany. A keďže sme už v tomto čase okrem spomínaných emócií začali pociťovať aj hlad, boli sme radi, že organizátori pre nás pripravili „Zážitkový obed v školskej jedálni“ a dokázali nám, že aj “školské” jedlo vie byť chutné a o to viac ak ho pripravuje Michal Kordoš. Samozrejme, že by to sám nestihol, takže mu pomáhali pani kuchárky. A zo školskej jedálne späť do prednáškovej sály, kde na nás čakala diskusia „Šikana v školách, ako spolupracovať na ochrane našich detí“ počas ktorej sa vzájomne prelínali názory a skúsenosti zástupcov rodičov, zástupcov škôl, členov štátnych inštitúcii ale aj odborníka z oblasti práva. Na pódium si sadli Juraj Hipš (Odborník na vzdelávanie, modelová inkluzívna škola Alma), Svetlana Síthová (Špeciálna pedagogička, Oddelenie školstva, Bratislava-Podunajské Biskupice), Zora Dóczyová (Riaditeľka, ZŠ Černyševského), Juraj Moravčík (Právnik) a Rodičia (Prežili sme šikanu). Veľmi ťažko sa počúvali práve slová rodičov, ktorými nám matka opísala čo všetko musela zažiť jej dcéra a taktiež nám otec priblížil akým ťažkým obdobím si prešiel jeho syn. Ale v týchto príbehoch netrpeli iba deti. V každom jednom príbehu je tých, ktorí trpia podstatne viac. Rodičia, príbuzní, kamaráti…
a v neposlednom rade trpí aj ten kto šikanu spôsobuje. Pretože šikana nie je nič iné ako výkriky toho kto tiež potrebuje pomoc. Nedelíme deti na dobré a zlé, existuje iba nevhodné správanie. Obaja účastníci – obeť aj agresor potrebujú pomoc s identifikáciou svojich potrieb a ich naplnením. Naučme deti empatii a vnímavosti aby nemali dôvod ubližovať druhým. Všímajme si, keď sa niekomu ubližuje, podajme pomocnú ruku, nezostávajme ticho a nenechávajme tých, ktorým sa ubližuje bez pomoci. Verte, že pri výpovediach ľudí, ktorí sedeli na pódiu a opisovali chvíle ktorými prechádzali, dni, týždne počas ktorých sa práve so šikanou stretli, bolo ťažké schovať slzy v očiach komukoľvek z nás.
Ale poďme ďalej, aby sme nezabudli aj na iný priestor, preniesli sme sa do témy Prednášky o kyberšikane a nástrahách digitálneho priestoru, ktorú nám veľmi originálnym a pútavým spôsobom predstavili Michal Božík (VÚDPaP) a Peter Šebo (Digitálni rodičia). Naša radosť bola o to väčšia, že sa nám podarilo sprostredkovať Vám Odkaz rodičom dnešných detí, ktorý nám všetkým priniesol uznávaný odborník Jan Svoboda (Ostravská univerzita). Počas jeho slov sme mali plné ruky práce aj so zapisovaním aby nám neuniklo ani jedno slovo. A blížime sa k záveru. V poslednej štvrtine tohoto celodenného maratónu sme pokrstili E-book Ako riešiť šikanu. Tento e-book je k dispozícii každému z Vás koho táto téma zaujíma, kto sa potrebuje v tejto problematike zorientovať. Stačí zadať e-mailovú adresu na našej stránke www.rodiclavouzadnou.sk a máte neobmedzený prístup ku všetkým informáciám, ktoré tento sprievodca pre rodičov obsahuje a ktoré sú priebežne aktualizované. Pri krste nechýbali krstné mamy, ktorými boli pani Kateřina Novotná a dcéra Ivett Pavlis, dcéra, ktorý je hrdá na svoju mamu – Lejla.
Zlatým klincom programu bola tombola 😊 Potešili sme výhercov priamo v sále ale nezabudli sme ani na tých, ktorí sa k nám od rána pripájali online.
Počas celého dňa súbežne v jednotlivých triedach bežali workshopy, na ktoré sa mali my, účastníci možnosť prihlásiť sa. Tých tém bolo veľa a priestor dostali naozaj všetci. Veľká vďaka patrí aj týmto našim spriazneným dušiam, lektorom a lektorkám, ktorí práve tieto workshopy pre nás, rodičov pripravili. Cieľom bolo nielen sa niečo nové dozvedieť z oblasti duševného zdravia ale skúsiť si na vlastnej koži aktivity, ktoré nám veľakrát prinesú podstatne väčšie a intenzívnejšie uvedomenie ako slová ktoré počujeme.
A čo sme sa dozvedeli na záver? To, čo nám dodalo energiu a odhodlanie pokračovať a konferenciu zorganizovať aj v roku 2025. Dali sme všetkým účastníkom otázku: Ako hodnotíte zážitkovú konferenciu, ktorej ste sa práve zúčastnili. Dostali sme tieto odpovede: obohacujúca, inšpiratívna, motivujúca, podporná, podnetná, edukatívna, nový obzor, dojímavá, úžasne zorganizovaná, mega, fantastická…
Neviete si predstaviť ako sa dá také množstvo aktivít ako sme popísali vyššie stihnúť za osem hodín? Radi Vám to ukážeme počas 2.ročníka Zážitkovej konferencie Aby deťom dobre bolo, ktorú už teraz pre Vás ale aj pre nás pripravujeme 😊
Diskusie zdarma tu:
Záznam z konferencie je prístupný tu:
https://abydetomdobrebolo.sk/
Fotky z konferencie tu:
Veronika Jadroňová