Šikana je závažný psychopatologický jav, ktorý zanecháva doživotné jazvy na duši u každého z nás. V súčasnej dobe môžeme povedať, že nejde ani zďaleka o ojedinelý jav. Nevyhýba sa nikomu a nemožno povedať, že obeťami šikany sú len slabo rezilientní jednotlivci.
Zahŕňa celý rad premenných, ktoré zohrávajú v tejto patológii svoju rolu. O to viac, ma, ako detskú psychologičku teší, že autorka sa téme venuje explicitne. E-book je prierezom najdôležitejších faktov a mýtov spojených s riešením šikany. Hoci je publikácia primárne určená pre rodičov, teší ma i implementácia právneho podkladu a praktických aktivít. Svoje zázemie poskytuje tiež odborným a pedagogickým zamestnancom.
Súčasné štatistiky stavu duševného zdravia u detí poukazujú na stúpajúci trend duševnej nepohody spojený s duševnými ochoreniami rôzneho stupňa a pôvodu. Medzi najbežnejšie patria depresívne a úzkostné stavy u školákov, často súvisiace so sociálnou izoláciou, neprijatím, či šikanou. Ako rodičia sme zodpovední za to, ako sa naše deti cítia. Je našou povinnosťou všimnúť si, že sa s našimi deťmi niečo deje, že zažívajú psychický diskomfort. Odhaliť ho však nie vždy býva jednoduché. Najjednoduchšou, no zároveň tou najzložitejšou cestou je začať od seba. Sme prvým oporným bodom v živote dieťaťa, preto ich v tom nenechajme samých. Poďme sa spolu pozrieť, aký prínos pre nás daný e-book predstavuje:
Všetky informácie na jednom mieste.
Ako detský psychológ sa často stretávam s otázkami rodičov, typu: kde začať? Ako dieťaťu pomôcť? Čo by ste robili vy? Takáto bezradnosť nás často krát dovedie k štúdiu rôznych fór, či neodborných publikácií na internete. Nesiahajme po takýchto krajných riešeniach a stavme na istotu. E- book nám ponúka odborný súhrn všetkých potrebných teoretických východísk, zarámcovaných do podstatného obsahu. Navyše obsahuje súbor reálnych výpovedí a skúseností s praktickým návodom na riešenie.
Právny podklad.
Aj vy si často kladiete otázku, ktoré situácie sú v poriadku a patria k detským šarvátkam a ktoré už hraničia so zákonom?
Aj v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na e-book. Autorka v publikácii detailne zapracováva otázky právneho systému v súvislosti s riešením šikany. Naše deti pre nás predstavujú celý svet. Aby sme im vedeli pomôcť nájsť správny smer, aj my potrebujeme občas usmerniť. Nie sme právnici, ale rodičia. A práve v tejto publikácii sa dozvedáme o hraniciach trestnoprávnej zodpovednosti podaných zrozumiteľným jazykom.
Praktické aktivity.
Koľko času počas dňa, týždňa a mesiaca venujeme našim deťom? Nemám na mysli bežné povinnosti, ale čistý záujem o ich pocity a vnútorný svet? O to, ako sa cítia?
Určite uznáte, že popri bežných povinnostiach to vôbec nie je jednoduché. Ak si však všimnete, ako na otázky bežného fungovania deti reagujú, určite mi dáte za pravdu, že sú skôr otrávené, ako motivované ísť s nami do dôverného rozhovoru. Najčastejšie sa stretávame s vyhýbavými postojmi. Aby sme dokázali niečo zmeniť, naše deti potrebujú mať istotu, že budú vypočuté, podporené a najmä prijaté bezpodmienečne.
Vytvorenie dôverného vzťahu medzi nami a dieťaťom je základ prevencie maladaptívneho správania a zároveň vytvára do budúcnosti predpoklad, že sa nám dieťa so svojim trápením zverí. Aj v tomto bode nám ponúka e- book pomocnú roku a to vo forme rôznych praktických rád, no i aktivít, ktoré sú graficky príťažlivo spracované. Objavme znova naše vnútorné JA a vráťme sa nachvíľu do detstva. Vytvorme si spoločné aktivity, snívajme, hrajme sa, užime si to. Spojme sa s deťmi. Odmenou nám bude zdravé a šťastné vzťahy. Takéto naučené vzorce správania si deti so sebou ponesú počas celého života.
Na záver len….neexistuje žiadna špeciálna metóda, ako dieťa najlepšie vychovať. Buďme deťom príkladom. Žime najlepšie, ako vieme a ony sa jednoducho pridajú… V tom tkvie tajomstvo šťastného života.
Milí rodičia, prajem vám príjemné chvíle strávené pri čítaní, ale aj pri objavovaní nových zážitkov s našimi deťmi.
Mgr. Renáta Žákovičová, detský psychológ