Na otázku „Musí mat škola psychológia, špeciálneho pedagóga, ak ma viac ako 400 žiakov?“ odpovedá ministerstvo školstva:
Podľa § 94 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v základných školách a stredných školách, ktoré nie sú špeciálnou školou, pôsobí školský špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg, školský logopéd alebo školský psychológ, ak vzdelávajú viac ako 20 žiakov so zdravotným znevýhodnením okrem žiakov so zdravotným znevýhodnením vzdelávaných v špeciálnych triedach.
Podľa § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov riaditeľ materskej školy, riaditeľ základnej školy alebo riaditeľ strednej školy môže na účely inkluzívneho vzdelávania vytvoriť školský podporný tím. Členom školského podporného tímu je školský špeciálny pedagóg a všetci odborní zamestnanci príslušnej školy. Členmi školského podporného tímu môžu byť aj iní pedagogickí zamestnanci. Zloženie školského podporného tímu upraví riaditeľ vo vnútornom predpise po prerokovaní v pedagogickej rade, ak je zriadená.
Author: Ivett
https://rodiclavouzadnou.sk/ Je zakladateľka a výkonná riaditeľka občianskeho združenia Rodič ľavou zadnou, ktoré ponúka zážitkové vzdelávanie pre rodičov, učiteľov a žiakov, ale aj iný pohľad na výchovu a prístup k deťom.
Vyštudovaná právnička a pedagogička pôsobí aj ako certifikovaná lektorka na Slovensku v rámci medzinárodného Programu Pozitívne Rodičovstvo - TRIPLE P.
Vo vzdelávaní využíva prvky storytellingu a prácu so živými knihami. Pôsobí tiež ako mediátorka, ktorá pomáha ľuďom nachádzať spoločné riešenia v sporoch - najmä v oblasti rodinných a školských záležitostí. Ivett prednáša ako spíkerka na konferenciách zameraných na pedagogiku a rodičovstvo.
Je autorkou publikácie pre rodičov s názvom Ako riešiť šikanu, ktorá poskytuje poradenstvo vo výchovných oblastiach a riešení šikany dieťaťa.
Na Slovensku už dlhodobo rozvíja komunitu učiteľov a rodičov, v rámci ktorej sa môžu vzájomne deliť o svoje skúsenosti a cenné rady. Pravidelne prináša aj zaujímavé podcasty, vedie poradňu a prispieva na svoj blog, aby inšpirovala rodičov a pedagógov k pozitívnej výchove založenej na dôvere, spolupráci a zážitkoch.
Bola nominovaná v ankete Mama roka 2022 a Lektorka roka 2023.
V roku 2024 založila projekt venujúci sa téme šikany Aby deťom dobre bolo. Pre školy prináša program Zvládneme to a pre rodičov Program Pozitívneho rodičovstvo, oba programy pochádzajú z Austrálie.