V pondelok 7.11 sme prijali pozvanie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zúčastniť sa, aj ako prednášajúci, na multidisciplinárnom pracovnom stretnutí pre participujúce subjekty hlavného mesta Bratislavy.
Stretnutie prebiehalo v rámci národného programu „Podpora detí pred násilím“, za účasti odborníkov zo strany Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, Úradu komisára pre deti, Policajného prezídia a iných skvelých špecialistov.
Obsahom stretnutia bolo nielen venovať sa dôležitým témam, ale aj prepojiť svoje sily a znalosti. A čo sme sa dozvedeli?
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v podaní PaeDr. L. Flikingerovej , PhD. nás informovalo o novinkách v oblasti ochrany detí, plánovaných projektoch a o tak potrebnej spolupráci medzi, nielen prítomnými, odborníkmi. Boli sme informovaní o ukončení pôvodného projektu „Podpora ochrany detí pred násilím“ a plánovanom novom projekte „Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti“.
Mgr. Ján Bolješík z Národnej linky na pomoc deťom v ohrození nás informoval o prebiehajúcom projekte „Viac ako N(i)ck“, ktorý poskytuje deťom a mladistvým online formou aktívnu krízovú intervenciu, poradenstvo a prevenciu pred násilím. Dozvedeli sme sa o až alarmujúcich číslach kontaktovaní linky pomoci zo strany detí a stále vzrastajúcej potrebe danej formy pomoci. Podrobnosti o projekte nájdete na www.viacakonick.sk.
Za projekt Rodič ľavou zadnou nás prednáškou reprezentovala JUDr. Ivett Pavlis, ktorá je stálou účastníčkou daných multidisciplinárnych stretnutí, či už vo forme prednášajúcej alebo odbornej aktívnej účastníčky. V prednáške sme priblížili naše skúsenosti, výsledky i vzdelávanie v rodičovských a učiteľských témach. Šikana, kyberšikana, stereotypy, stimulanty, prevencia konfliktov i riešenie konfliktov prostredníctvom mediácie, či už školskej alebo rovesníckej, tomu všetkému sme sa venovali. Sme radi, že o našu prácu a skúsenosti je taký záujem aj v radoch odbornej verejnosti. Téme ochrany detí pred násilím venujeme viacero workshopov a webinárov, ako aj ucelený program mediácie na školách. Podrobnosti nájdete na www.rodiclavouzadnou.sk
Dozvedeli sme sa aj o novinke v bezpečnosti – Elektronickom monitoringu, o ktorom nám viac povedala Mgr. Božena Ďorďová z Krajského súdu v Bratislave. Hlavne z pohľadu bezpečnosti detí nás zaujalo monitorovanie pohybu a stavu rôznych osôb, v trestnom i v civilnom konaní. Monitorovanie vstupu na zakázané územie, napr. škola, škôlka, monitoring zákazu priblíženia k chránenej osobe či neodkladné opatrenie, to všetko je ďalším krokom k bezpečnosti našich detí.
Aj účasť na tomto druhu odborných stretnutí je výsledok našej dlhohodobej odbornej činnosti, je zárukou kvality a odbornosti našich služieb a je to to, čo nás odlišuje od iných vzdelávacích organizácií a občianskych združení. Naším cieľom nie je priniesť množstvo „okamžitých“ a „zaručených“ vzdelávaní, ale spokojné a bezpečné dieťa, rodič i učiteľ, aj cez podobné spolupráce.
Nabití novými znalosťami sa môžeme pustiť do ďalšieho štúdia poskytnutých materiálov, aby sme sa nielen ďalej vzdelávali, ale Vám vedeli aj kvalitne pomôcť a poradiť.
Alexandra Fogtová