Energetické nápoje (ED), ktoré sú nealkoholickými nápojmi obohatenými o rôzne aditíva, sa stali veľmi populárnymi medzi teenagermi. Hoci sú často propagované ako nápoje, ktoré zvyšujú energiu, bdelosť a športový výkon, ich konzumácia prináša aj vážne zdravotné riziká, najmä pre dospievajúcich.
Zvýšená zraniteľnosť dospievajúcich
Dospievajúci sú obzvlášť citliví na účinky energetických nápojov. Kvôli menšej telesnej veľkosti môžu pociťovať zosilnené negatívne účinky vysokého množstva kofeínu, cukrov a ďalších stimulantov, ktoré tieto nápoje obsahujú. Adolescenti často podceňujú tieto riziká, čo je čiastočne dôsledkom účinného marketingu, ktorý cieli práve na túto vekovú skupinu. Výskumy ukazujú, že mladistvým chýba zrelosť v kľúčových oblastiach mozgu, čo ich robí náchylnejšími na rizikové správanie a na vplyv reklám, ktoré tieto nápoje prezentujú ako atraktívne a bezpečné.
Na našej prednáške tiež odznelo, že podľa výsledkov štúdie Health Behavior in School-aged Children (HBSC) na Slovensku pije energetický nápoj viac ako raz za týždeň zhruba 10% 11-ročných, 20% 13-ročných a 30% 15-ročných žiakov. Medzi rokmi 2014 a 2022 pokleslo pitie energetických nápojov u 11 a 13-ročných chlapcov, no narástlo v skupine 15-ročných dievčat.
Negatívne zdravotné následky
Konzumácia energetických nápojov môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Medzi najčastejšie patrí úzkosť, nespavosť, zvýšený krvný tlak a nepravidelný srdcový tep. V extrémnych prípadoch môže nadmerná konzumácia kofeínu spôsobiť záchvaty alebo dokonca zástavu srdca. Vysoký obsah cukru v energetických nápojoch zvyšuje riziko obezity, cukrovky 2. typu a zubných kazov. Okrem toho môžu byť tieto nápoje spojené so zhoršeným duševným zdravím a rizikovým správaním, ako je zneužívanie alkoholu a drog.
Na prednáške sme tiež upozornili, že lekári sa stretli s prípadom 15-ročnej teenegerky, ktorá utrpela infarkt kombinácii energetického nápoja a alkoholu. Taktiež sme diskutovali o tom, že vysoký obsah kofeínu môže spôsobiť búšenie srdca, bezvedomie alebo odpadnutie. Tieto riziká sú ešte vyššie, keď sa energetické nápoje kombinujú s alkoholom.
Kombinácia s alkoholom
Ďalším vážnym rizikom je kombinácia energetických nápojov s alkoholom, čo je bežný trend medzi mladistvými. Výskumy naznačujú, že miešanie týchto nápojov s alkoholom môže viesť k väčšiemu množstvu vypitého alkoholu, čo môže mať fatálne následky a viesť k závislosti.
Na prednáške sme tiež spomenuli, že táto kombinácia môže viesť k zhoršenému úsudku, zvýšenej agresivite, pádom, úrazom a rizikovému sexuálnemu správaniu. To môže u dievčat zvyšovať riziko sexuálneho zneužitia.
Nedostatok regulácie
Energetické nápoje nie sú dostatočne regulované. V Spojených štátoch nie sú tieto nápoje pod prísnym dohľadom Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), čo umožňuje výrobcom obchádzať limity na obsah kofeínu. Tento nedostatok regulácie predstavuje ďalšie riziko, keďže mladí ľudia môžu ľahko prekročiť bezpečnú dávku kofeínu, čo môže viesť k závažným zdravotným problémom.
Na našej prednáške odznelo, že množstvo kofeínu v energetických nápojoch sa môže pohybovať od 50 mg do viac ako 300 mg na porciu. Napríklad Red Bull obsahuje 80 mg kofeínu, Monster 150 mg v 500 ml a Prime Energy až 200 mg v 300 ml. Podľa Americkej pediatrickej spoločnosti by deti do 12 rokov nemali prijímať žiaden kofeín, pričom pre deti od 12 do 18 rokov je odporúčaná dávka menej ako 100 mg.
Potreba regulácie a vzdelávania
Vzhľadom na rastúcu popularitu energetických nápojov medzi mladými ľuďmi je nevyhnutné zaviesť prísnejšiu reguláciu a zlepšiť verejnú informovanosť o ich potenciálnych rizikách. Je potrebné obmedziť marketingové taktiky zamerané na mládež a zabezpečiť, aby dospievajúci mali dostatok informácií o možných škodlivých účinkoch týchto nápojov.
Na záver prednášky sme diskutovali o tom, že školáci, ktorí pijú energetické nápoje, zvyknú vynechávať raňajky alebo sa im zhoršujú spánkové návyky. Spia menej, sú unavenejší a únavu kompenzujú konzumáciou ďalších energetických nápojov, čím sa dostávajú do začarovaného kruhu. Tento začarovaný kruh môže viesť k ďalším zdravotným problémom a zhoršeniu celkovej kvality života.
Energetické nápoje môžu na prvý pohľad pôsobiť ako neškodné a dokonca prospešné produkty, ale pre teenagerov predstavujú významné zdravotné riziká. Dospievajúci by mali byť obzvlášť opatrní pri ich konzumácii a uvedomiť si možné následky pre svoje zdravie.
Záznam z prednášky a ďalšie informácie nájdete na: Riziká energetických nápojov pre teenagerov: vedecké fakty a rady pre rodičov – https://rodiclavouzadnou.sk/obchod/zaznam-rizika-energetickych-napojov-pre-teenagerov-vedecke-fakty-a-rady-pre-rodicov/
Harvard T.H. Chan School of Public Health. (n.d.). Energy drinks. Retrieved from https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/energy-drinks/
Jäger, J., Petrovic, D., Korte, S. M., & Diekelmann, S. (2023). The effects of sleep on emotional memory consolidation: A review. Frontiers in Behavioral Neuroscience, 17. https://doi.org/10.3389/fnbeh.2023.1080963
Yao, S., Liu, Z., Wu, Z., Wei, X., Zhang, J., & Wang, Q. (2017). The association between dietary fiber intake and risk of stroke: A meta-analysis of prospective cohort studies. Frontiers in Neurology, 8, 190. https://doi.org/10.3389/fneur.2017.00190
Ivett Pavlis