Či už máme väčšie alebo menšie deti, udržať rovnováhu medzi rodičovstvom a partnerstvom je výzva. Možno ste si všimli, že odkedy ste sa stali rodičmi, váš partnerský vzťah je iný. Je to prirodzené. Príchod dieťaťa na svet zmení dynamiku celej rodiny a aj partnerského vzťahu. Zrazu máme na seba menej času, partner sa môže cítiť zanedbávaný, lebo celá pozornosť sa sústredí na bábätko. Je to síce prirodzené, ale ako zabezpečiť, aby sme sa neprestali byť partnermi? Dieťa totiž nasáva veľmi citlivo aj to, ako sa rodičia správajú aj k sebe, nielen k nemu. Či je tam rešpekt, úcta, láska a porozumenie. To je to, čo si odnáša do svojho dospelého života a na základe čoho si vytvára svoje vzťahy. V akom prostredí žije, také si neskôr vytvorí. Deti potrebujú cítiť, že rodičia sa milujú a rešpektujú.
Tým, že sa staneme rodičmi, neprestaneme byť partnermi. Náš vzťah neskončil, práve naopak, prehupol sa do inej dimenzie a my sa potrebujeme naladiť na novú situáciu. Rodičovstvom sa pochopiteľne zmeníme, a zmení sa aj náš vzťah. Nemôžeme sa spoliehať na to, že zotrvačnosťou prežije. Potrebujeme si neustále dávať najavo lásku, úctu, rešpekt, zdieľať intimitu. Deti od nás skôr či neskôr odídu, ten kto (možno) zostane je náš partner... A práve preto by sme tento vzťah mali pestovať a starať sa oň rovnako ako o dieťatko. Dieťa by nemalo byť dôležitejšie ako partner. Potrebuje cítiť bezpečie a lásku a to môže vďaka tomu, že cíti lásku a rovnováhu medzi svojimi rodičmi.
Pre dieťa je dôležité nebyť na prvom mieste. Možno vás táto informácia prekvapí, ale pre dieťa je to záťaž. Potrebuje cítiť lásku medzi rodičmi. To mu dáva pocit istoty.
Na webinári sa okrem iného dozviete:
- Ako si udržať rovnováhu medzi partnerstvom a rodičovstvom?
- Ako si teda nezničiť vzťah rodičovstvom?
- Ako zostať ženou?
- Ako neprestať byť partnerkou? Ako nebyť iba matkou?
- Ako sa vyhnúť syndrómu prázdneho hniezda?
Module 1 | Záznam / Webinár so Slávkou Kmeťovou |
---|---|
Unit 1 | Video |