Úsmev našich detí

Raz mi bolo povedané, že láska k dieťaťu je niečo čo sa nedá opísať. Je to niečo, čo si človek nedokáže predstaviť, kým ten pocit sám nezažije.

Pamätáte sa ešte?

  • Pamätáte sa ešte na svoje detstvo?
  • Pamätáte sa čo práve nás napĺňalo šťastím?
  • Pamätáte sa na tie krásne časy bez telefónov a internetu?
  • Pamätáte si na skákanie cez gumu či švihadlo?
  • Pamätáte si na naše rozprávky z detstva?
  • Pamätáte si na nezabudnuteľné chvíle s rodičmi, starými rodičmi či súrodencami?

Odpoveď je určite áno. Veď na to sa nedá zabudnúť. Ak sa vrátite do svojich detských čias, tak zistíte, že všetko sa s odstupom času zmenilo. Áno sú to krásne spomienky, no sú preč. Uložené už len v mysliach. Je tu iná doba, iné spôsoby výchovy, iné metódy práce a deti majú iné detstvo. Jediné čo nám ostáva je ísť s dobou a prispôsobiť sa jej. Naše deti nás potrebujú, preto im dovoľme, aby aj oni vykročili tou správnou nohou do života. Je veľmi dôležité, aby sme im ukázali tú správnu cestu po ktorej by mali kráčať. Našou výhodou je, že sme mali iné detstvo. Oni nechápu náš svet, my ťažko pochopíme ich svet. Naše deti žijú v online svete, kde informácia v krátkej chvíli preletí svet. Kde láska stráca svoj význam. Kde priatelia sa hľadajú cez sociálne siete…….

Čo je našou úlohou?

Úlohou nás rodičov je spojiť tieto dva svety. Na jednej strane naše detstvo a na druhej strane detstvo našich detí. Je našou úlohou nájsť v tejto dobe správne riešenie, aby deti poznali hodnoty života, boli pripravené na ťažké okamihy, ktoré ich čakajú a aby si uvedomovali, že v živote sú priority, ktorých sa musia držať. Deti majú svoj svet. Naučme sa, ako prebojovať do ich sveta, ako im rozumieť, ako s nimi spolupracovať a hovoriť ich jazykom.

Život

Nie vždy je život podľa našich predstáv. Život nám postaví do cesty nie jednu prekážku. Taktiež sa život skladá z okamihov, ktoré veľmi radi držíme v našich mysliach. Ale i okamihy, ktoré by sme najradšej hneď vymazali. Je veľmi jednoduché priviesť na tento svet dieťa. No chopiť sa úlohy rodiča a ukázať dieťaťu ten správny smer je oveľa ťažšie. Dieťa potrebuje lásku, pozornosť, cit, porozumenie, radu, priateľstvo, slobodu ale i rešpekt.

Vzťah rodičov

Veľkú úlohu vo výchove detí hrá vzťah rodičov. Je veľmi dôležité, aby dieťa dostalo potrebnú lásku. Dieťa musí vidieť fungujúcu domácnosť, čo sa odzrkadlí i v budúcnosti. Dieťa si dokáže osvojiť veľmi rýchlo dobré návyky, ktoré dokáže v budúcnosti využiť.

Ivett Pavlis s dcerou2
Ivett Pavlis s dcerou

Dieťa bez lásky

Predstavte si opustený ostrov v nekonečnom mori. Asi tak sa cíti dieťa, ktoré nedostáva potrebnú lásku. Rovnako ako dobré návyky, tak i zlé návyky si dieťa dokáže preniesť do života. Je dôležité ich eliminovať čo najskôr.

Láska matky je neprekonateľná – iná ako k partnerovi

Neopísateľné, nepredstaviteľné, neprekonateľné – asi tak by sa dala charakterizovať láska matky a dieťaťa.

Časté rozhovory s deťmi

Komunikácia je pre dieťa veľmi dôležité. Je potrebné vedieť čo si myslí, čo cíti, ako sa mu darí v škole, čo jeho kamaráti…… neberme to na ľahkú váhu.

Podporovanie našich detí

Veľkú súčasť pri výchove detí hrá podpora. Niekedy jej neprikladáme veľký dôraz, no pre deti hrá dôležitú úlohu. Je dôležité ich podporovať v každom smere

Úsmev našich detí je budúcnosť. Preto im pomôžme nájsť ten správny chodník, aby mohli vykročiť tou správnou nohou cestou života. Jednou z možností je i Konferencia – Rodič ľavou zadnou, kde pomôžete nie len im, ale zároveň i sebe..

Ivett Pavlis

Ivett Pavlis pochádza z Trenčína. Vždy ju zaujímali ľudia, ich osudy a hľadala cesty, ako im pomôcť. Mala vieru, že dobrým poznaním legislatívy môže presmerovať kroky ľudí, ktorí jej vojdú do cesty tak, aby mohli žiť v prostredí, ktoré je bezpečné a priateľské. Právo vyštudovala na Univerzite Mateja Bela a titul JUDr. obhájila na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave.

Právo nevyužíva len v pracovnej oblasti – cenné rady poskytuje ženám, ktoré sa ocitli v krízovej situácii alebo sa stretli s domácim násilím či tyraniou v rámci poradne Ženy ženám.

Deti sú rozhodnej najväčšou vášňou Ivett. Sama má 7ročnú dcéru Leilu, už 4 roky vedie vlastné materské centrum a jazykovú školu pre deti. Blízke sú jej montessori techniky a zážitkové vzdelávanie, verí na efektívny dialóg medzi rodičom a dieťaťom.

Ako ryba vo vode sa cíti pri organizovaní eventov pre deti aj dospelých, ktoré dotiahne do dokonalosti a keď má na detskej oslave byť Fíha Tralala, tak tam bude.

Občas sníva, ale stojí nohami pevne na zemi. Je veľký profesionál, s veľkým srdcom ochotným pômocť iným, keď o pomoc stoja. Pre vlastné bytie potrebuje vnútornú slobodu a vysoko zakorenené hodnoty dobra a práva na rovnaký štart do života.

Verím, že spoločnými silami dokážeme prekonať nástrahy dnešnej doby, dokážeme sa s nimi popasovať a urobíme všetko pre lepšiu budúcnosť našich detí. Pretože úsmev našich detí je jednoducho neopísateľný…..