PORADŇA – Odpovede na vaše otázky. Odpovedá psychologička RODIČ ĽAVOU ZADNOU Ivana Szamaranszká
Otázka rodiča:
Dobrý deň,
Chcem sa poradiť ohľadom postupu, ako najlepšie nastaviť pravidlá pre dcéru (12r.), ktorá má svoj youtube kanál, produkuje videá, má sledovateľov atď.
Chceme regulovať množstvo času online, ale nechceme ísť do konfliktu, pretože je dosť tvrdohlavá, svojská a ide si svojou cestou, ale zároveň veľmi citlivá, atď.
Odpoveď psychologičky:
Dobrý deň,
V prvom rade by som chcela oceniť Váš záujem o dcéru a jej bezpečnosť na internete.
Prvým krokom, ktorý potrebujete urobiť, je prejaviť záujem o dcéru a jej aktivity, záujmy. Prečo?
Rodič, ktorý sa úprimne zaujíma o dieťa a pritom nemá potrebu kontroly, je pre dieťa dostupnejší, aj čo sa týka ochoty a otvorenosti zdôveriť sa rodičovi. Prejavte svoj záujem. Pýtajte sa, čo vlastne na internete robí, čo zdieľa s druhými, čo ju zaujíma, čím žije. Vyjadrite jej podporu v tom, čo ju baví. Zároveň sa jej môžete spýtať, s čím sa už stretla, s akými reakciami. Čo druhí na obsah, ktorý zdieľa. Či má len pozitívne reakcie alebo aj negatívne, hejty. Ako sa s nimi vysporiadava.
Tým prejavíte záujem, čo je pre dieťa mimoriadne dôležité. Ak bude cítiť, že ju nehodnotíte ale prijímate (aj s chybami), o to radšej s Vami bude zdieľať. Možno to budú témy pre Vás banálne, nezabudnite však, že Vaša dcéra nimi žije a sú pre ňu dôležité.
Taktiež zistíte, s akými reakciami sa stretáva, resp. rizikami – hejty, kontakt s nevhodnými osobami, snaha neznámych osôb o stretnutie s ňou. Opäť upozorňujem na to, aby ste len počúvali a pýtali sa. Nehodnoťte. Zaujímajte sa o to, ako vie riešiť dané situácie. Môžete s ňou prejsť možné riešenia a ako by mohli dopadnúť. Ponúknite vlastnú skúsenosť, nie riešenie. Omnoho viac bude Vaša dcéra prijímať, ak sa podelíte so skúsenosťou, ako keď budete mentorovať. Tam sa zvyknú deti zaseknúť a nespolupracovať.
Čo sa týka pravidiel a nastavenia času online – ak chcete mať pravidlá ohľadom času stráveného online, mali by ste byť sami vzorom. Koľko času trávite sami na internete, PC, telefóne? Koľko času trávite spoločnými aktivitami, ktoré sú dostatočne zaujímavé aj pre dcéru? Internet a hry sú veľmi príťažlivé, aj dospelí majú problémy s časom stráveným online. O to ťažšie je to pre deti a dospievajúcich.
Rozumiem, že nastavenie hraníc a pravidiel môže byť citlivá otázka, predovšetkým v tomto veku. Preto je dôležité prizvať do tohto procesu aj dcéru. Vysvetliť, prečo chcete obmedziť čas online a zároveň sa zaujímať aj o jej nápady a potreby. Skúste nájsť riešenie, ktoré bude prijateľné pre obe strany. Keď máte vybudovanú dôveru a dcéra vníma Váš záujem o jej svet, o to ľahšie dohoda prebehne.
Podstatným bodom je vzájomné dodržiavanie pravidiel. Pokiaľ dcéra bude mať obmedzený čas online a Vy ako rodičia trávite online alebo prácou na telefóne, PC množstvo času, bude ťažšie pre ňu spolupracovať. Veľkou výhodou by bolo vedieť, čím jej ten čas online môžete plnohodnotne nahradiť. Na to slúži rozhovor o záujmoch, čo dcéru baví, o čo sa zaujíma, čo ju trápi, čo ju teší. Čím lákavejšia je náhrada, o to ľahšie bude súhlasiť. Lákavá náhrada musí byť samozrejme aj pre Vás prijateľná. Najlepší je spoločne strávený čas.
V knižnici Rodič ľavou zadnou nájdete množstvo webinárov na tému komunikácie s puberťákmi, nastavenie hraníc, riešenia konfliktov s tipmi a návodmi.