Rozhovor vznikol na pôde Základnej školy Černyševského, Bratislava.
Odpovedá pani riaditeľka Zora Doczyová
Prečo ste sa rozhodli poskytnúť vzdelávanie rodičov priamo na škole?
Bola som na vzdelávaní učiteľov, kde jedna kolegyňa hovorila, že oni v súkromnej škole majú pre rodičov vzdelávanie. Hneď ma táto informácia zaujala, začala som rozmýšľať o čo sme my, štátna škola, horšia ako súkromná. Veď moderní rodičia chcú byť súčasťou školy a to nám vyšlo aj v dotazníku pre rodičov. Otázky boli dve. Kde zohnať peniaze a koho osloviť na vzdelávanie rodičov. Koho osloviť bolo celkom ľahšie ako som si myslela. Naša školská psychologička sa zúčastnila vzdelávania Rodič ľavou zadnou a navrhla mi, aby sme oslovili Ivett Pavlis. Keďže som sa aj ja osobne zúčastnila ako matka jej vzdelávania a už vtedy ma zaujala, hneď sme s ňou nadviazali spoluprácu.
Aké boli reakcie rodičov?
U nás na škole sa to rozbieha akosi ťažko. Neviem prečo. Webináre sme mali väčšinou prezenčne, oznámili sme to niekoľkokrát cez edupage, na škole sme mali vyvesený plagát. Dali sme to aj na školský facebook. Témy si vyberali rodičia sami, nič sme im neurčovali. Účasť bola okolo 10 – 12 rodičov. Bola som z toho smutná, lebo som si myslela, že aký bonus ponúka naša škola rodičom a ohlas bol veľmi malý. Paradoxom bolo, že na školu telefonovali cudzí ľudia – nie naši rodičia, že čítali, vraj u nás na škole organizujeme vzdelávanie pre rodičov, či by sa nemohli prihlásiť. Nie, lebo to je vzdelávanie pre Našich rodičov. Stále som hovorila Ivett Pavlis, že niečo robíme zle a neviem čo. A ona mi na to: „Ale hádam to nevzdáte pani riaditeľka.“ Nevzdala som. Dali sme dotazník rodičom a snažili sa zistiť, čo robíme zle, alebo čo máme urobiť inak, aby sa záujem o vzdelávanie zvýšil. Posunuli sme termín začiatku na skoršiu hodinu a keďže dôvodom bolo aj to, že rodičia nemajú kam dať svoje malé deti, tak sme im ponúkli, že sa o ne postaráme.
Čo očakávate?
Očakávam, že sa nám zvýši záujem rodičov o ponúkané vzdelávania. Témy, ktoré si môžu vybrať sú veľmi rozmanité a každý si môže nájsť to, čo ho aktuálne zaujíma, s čím sa v živote potýka.
Aké sú Vaše plány do budúcnosti?
Naše plány do budúcnosti? Pokračovať i naďalej vo vzdelávaní rodičov, ak o to bude záujem. Veď napokon máme všetci, rodičia i my učitelia, jeden spoločný cieľ – aby naše deti boli šťastné a spokojné, aby zažívali pocit úspechu a prijatia. A to je to, čo nás bude spájať. Ak má všetko fungovať, musíme vytvoriť trojuholník: dieťa – rodič – učiteľ. Mnohí rodičia sa chcú aktívne zapájať do výchovno-vzdelávacieho procesu a keďže práve rodič je ten, ktorý pomáha svojmu dieťaťu rozvíjať všetky kompetencie a napredovať, chceme mu ponúknuť možnosť vzdelávania sa v aktuálnych trendoch vo výchove a vzdelávaní priamo u nás na škole.
Dajú sa nájsť na to financie?
Keďže v školstve financií nie je nikdy dosť, tak toto je pre mnohé školy fakt veľký problém. Naša škola má veľké šťastie na fungujúce Rodičovské združenie. Oni sa rozhodli, že podporia vzdelávanie rodičov a spolupodieľajú sa financovaní. Vždy je to však za spoluúčasti samotných záujemcov o vzdelávanie. Bez toho by sme to nezvládli. Myslím si, že tento modul ktorý sme si takto nastavili, je vyhovujúci pre všetkých.
Ivett Pavlis