Čokoláda musí byť
Pri našej poslednej návšteve v Prahe sme ako pravé milovníčky čokolády nesmeli opomenúť návštevu Múzea Čokolády na Celetnej 10. Už pri vstupe do predajne nás ovalila omamujúca čokoládová vôňa, ktorej dokáže odolať len málokto. My sme sa však prekonali a najprv zamierili do múzea, aby sme sa dozvedeli niečo o výrobe čokolády.
V múzeu sme mali možnosť vidieť ako a kde sa pestuje kakaovník, priučili sme sa čosi o histórii a spôsoboch výroby čokolády v minulosti. V múzeu čokolády nesmela chýbať ani ochutnávka kvalitných druhov čokolád. V malej kinosále sa premietal dokument o procese výroby čokolády – od zberu kakaových zŕn, cez pásovú výrobu až po dodanie finálneho produktu. Nikdy nás nenapadlo, že výroba obyčajnej bonboniéry je tak komplikovaným procesom.
Pri vystavených historických obaloch čokolád sme si nostalgicky zaspomínali. Najmenších určite potešia malé výklady s lego postavičkami na tému mini cukráreň/čokoládovňa. Niekoľko krát za deň sa koná v múzeu demonštrácia výroby belgických praliniek. Na vlastné oči sme videli, ktoré zložky musí obsahovať čokoláda a ako treba postupovať, aby bola naozaj kvalitná. A opäť nesmela chýbať malá ochutnávka hotových praliniek – mňam!
Za príplatok múzeum ponúka možnosť výroby vlastnej čokolády – pre deti absolútne úžasný zážitok. Môžete si vybrať výrobu druhu čokolády podľa vlastného gusta, a pod dohľadom odborného personálu si vytvoríte svoju vlastnú handmade čokoládku. Potom si v predajni môžete nakúpiť čokolády od výmyslu sveta – pralinky, truffle, čokoládové lízatká, dokonca čokoládovú kozmetiku. Proste mňam!
Viete, aký je základný rozdiel medzi mliečnou, bielou a horkou čokoládou?
- Mliečna obsahuje cukor, kakaové maslo, sušené mlieko, kakaovú hmotu
- Biela obsahuje cukor, kakaove maslo, sušené mlieko, tzn. chýba kakaová hmota
- Horká obsahuje cukor, kakaové maslo a kakaové hmota, tzn. chýba sušené mlieko
Návšteva múzea bola pre nás veľmi príjemným a obohacujúcim zážitkom, na ktorý budeme ešte dlho spomínať. Pre každého milovníka tejto sladkej pochutiny ho odporúčame navštíviť tiež!
Vedeli ste, že v Prahe sa nachádza Múzeum lega?
Konkrétne na Národní 31. My sme ho nemohli obísť .
Ide o najväčšiu súkromnú lego zbierku na svete, nachádza sa v ňom cez 3000 exponátov zložených z 2 000 000 kociek. V zbierke nechýbajú aj modely z roku 1955. V múzeu sa nachádzajú aj detskej kútiky pre malých aj veľkých. Dcéru najviac uchvátil Krtko z lega a Harry Potter edícia. V múzeu sa nachádza priamo aj lego obchod, kde si náhradné diely môžte kúpiť na váhu. Priestor je obohatený zaujímavosťami z histórie a výroby Lega. História siaha do roku 1934, kedy Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu lega v Dánsku, v meste Billund. Viete, odkiaľ je odvodený názov lega? LEg GOdt = DOBRE SA HRAŤ.
Múzeum je otvorené denne od 10,00 hod do 20.00 hod.
Dozvedeli sme sa, že:
- kocky lega sú vyrábané s presnosťou na dva milimetre.
- Od roku 1949 sa hralo so stavebnicou lego viac ako 400 milionov ľudí
- Na každého človeka na svete pripadá cca 62 kociek lega