Ak ste rodič s viac ako jedným dieťaťom, pravdepodobne vám záleží na tom, aby si deti vychádzali.
Realita však môže byť často odlišná a jednanie s deťmi, ktoré sa vždy hádajú, môže byť stresujúcim a pretrvávajúcim problémom.
Ako teda môžete pomôcť udržať pohodu?
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu necítiť sa ako rozhodca a podporiť pozitívne správanie, ktoré chcete vidieť:
JE NORMÁLNE, ABY SÚRODENCI BOJOVALI?
Áno, je normálne, že súrodenci majú nezhody. Môžu sa hádať, hašteriť, obviňovať, stať sa veľmi súťaživými, žiarlivými alebo dokonca byť fyzicky agresívni keď sú na seba naštvaní.
Sú chvíle, keď jeden začne provokuje druhého alebo niekedy spolu dokážu dobre vychádzať celé týždne. Potom môžu mať pocit, že nemôžu dýchať rovnaký vzduch bez toho, aby sa hádali.
V závislosti od ich veku môžu prísť aj rôzne výzvy. Napríklad menšie deti môžu bojovať so žiarlivosťou, zatiaľ čo staršie deti často zažívajú pocity nespravodlivosti alebo porovnávania.
Vo všeobecnosti deti prechádzajú všetkými druhmi vývojových zmien a udalostí, ktoré môžu viesť k hádkam.
Akokoľvek to môže byť frustrujúce, súrodenecká rivalita je zvyčajne o učení.
Deti testujú, precvičujú a rozvíjajú dôležité životné zručnosti, ako je riešenie problémov, kompromisy, spolupráca a vychádzanie s ostatnými. Učia sa, ako zvládať a vyjadrovať emócie.
Súrodenecké vzťahy môžu byť „tréningom“ na rozvoj týchto zručností. Učia sa, že veci nepôjdu vždy hladko.
SILA POZITÍVNEJ POZORNOSTI JEDEN NA JEDNÉHO
Deti túžia po pozornosti od svojich rodičov. A keď majú pocit, že musia súťažiť so svojimi súrodencami o pozornosť a kvalitný čas, môže dôjsť ku konfliktom.
Rodinný život je často hektický a poskytnúť každému dieťaťu správny čas jeden na jedného môže byť náročné. Dobrou správou je, že môžete urobiť veľa malých vecí, aby ste im pomohli cítiť sa jedinečne a dôležito.
Ak napríklad navaríte večeru a jedno z vašich detí prejaví záujem, pozvite ho, aby vám pomohol zamiešať alebo nasekať ingrediencie.
Venujte im jemný dotyk na ramene, úsmev alebo milé slovo, keď pôjdete okolo. Alebo by ste im mohli vymyslieť zábavnú frázu pred spaním.
Pomôcť môže aj skutočný záujem o ich myšlienky a pocity. Keď za vami prídu s niečím, čo by sa chceli podeliť alebo povedať, nájdite si čas a skutočne sa nalaďte.
Malé skutky pozitívnej pozornosti môžu znamenať veľký rozdiel.
VYHNÚŤ SA POROVNÁVANIU PRE LEPŠIE SÚRODENSKÉ VZŤAHY
Ak chcete pomôcť deťom vybudovať si medzi sebou silné vzťahy, je najlepšie vyhnúť sa porovnávaniu.
Často sa stáva, že dieťa počuje „Prečo nemôžeš byť ako tvoj brat?“ alebo „Tvoja sestra to dokáže, prečo ty nie?“ môže spôsobiť, že sa súrodenci budú cítiť naštvaní, žiarliví alebo nedostatoční.
To isté platí, keď sa deti hrajú so svojimi kamarátmi. Je dôležité vyhnúť sa akémukoľvek náhodnému porovnávaniu, čo môže pomôcť predísť nedorozumeniam alebo konfliktom.
Ak chcete vytvoriť podpornú atmosféru, v ktorej deti spolu lepšie vychádzajú, skúste rozpoznať a posilniť ich silné stránky a záujmy každého dieťaťa.
Ak má napríklad jedno dieťa rado umenie, zatiaľ čo druhé to ťahá k športu, povzbudzujte ho, aby sa venovalo svojim záujmom. Chváľte ich úsilie, nielen ich výsledky.
Snažte sa vyhnúť vzájomnému porovnávaniu pokrokov vašich detí. Ak sa napríklad jedno dieťa naučilo bicyklovať skôr ako druhé alebo dostáva v škole lepšie známky, snažte sa neporovnávať ich pokroky.
Povzbudzujte deti, aby boli sami sebou, s vlastnými silnými stránkami. To im pomôže cítiť sa cennými a povzbudenými, aby rástli a učili sa vlastným tempom.
POUŽÍVANIE POPISNÝCH POCHVÁL ZA POZITÍVNE SPRÁVANIE
Máte niekedy pocit, že sa vaše deti neustále bijú?
Keď máte pocit, že zadržiavate dych, kým sa nestane ďalšia dráma, je ľahké zabudnúť si všimnúť, že niekedy je všetko v poriadku.
Napríklad, keď ich pristihnete, ako sa spolu hrajú a pokojne sa delia, venujte chvíľu tomu, aby ste spoznali ich pozitívne správanie nejakou opisnou pochvalou.
Namiesto používania všeobecných výrokov ako „Výborne“ alebo „Dobrá práca“, skúste byť trochu konkrétnejší.
Môžete napríklad povedať niečo ako: „Je skvelé vidieť, že sa tak pekne spolu hráte. Ako pekne sa delíte o svoje hračky a striedate sa. Len tak ďalej, som na vás hrdý.“
Ak si všimnete starostlivé alebo empatické správanie jedného dieťaťa k súrodencovi, skúste sa mu venovať a pochváliť ho. Napríklad: „To je od teba také milé, že sa snažíš utešiť svojho brata, keď si ublížil. Pozri sa, ako si mu pomohol usadiť sa.“
Opisná chvála, ako je táto, posilňuje pozitívne správanie, ktoré chcete vidieť.
Ivett Pavlis
certifiková lektorka programu Pozitívne rodičovstvo a mediátorka