Hudba a deti so špeciálnymi potrebami
Hudba je účinný spôsob, ako sa deti so špeciálnymi potrebami môžu lepšie spájať a komunikovať.
V tomto článku nájdete niekoľko úžasných spôsobov, ako to dosiahnuť.
Hudba je jednou z oblastí stimulov, na ktoré takmer všetky deti so špeciálnymi potrebami pozitívne reagujú, majú ich radi a tešia sa z nich. V skutočnosti reagujú na hudbu pozitívnejšie, ako na akýkoľvek iný sluchový podnet a mnohé deti preukazujú lepšie hudobné schopnosti ako kognitívne schopnosti.
V priebehu rokov sa objavili rôzne hudobné terapie, ktoré pomáhajú deťom s komunikačnými zručnosťami, sociálnymi zručnosťami, správaním a poznaním. Napríklad:
– počúvanie živej alebo reprodukovanej hudby,
– vytváranie hudby pomocou terapie,
– hra na hudobnom nástroji,
– hudobné hry navrhnuté terapeutom.
Deti so špeciálnymi potrebami nepotrebujú hudobné zručnosti, aby mali prospech z muzikoterapie.
V skutočnosti väčšina detí má prirodzenú lásku a náklonnosť k hudbe.
Asi najviac zo všetkých deti milujú hru na nástroje a reagujú väčšou verbalizáciou, pozornejším a lepším očným kontaktom. Hudba pomáha spájať sa s členmi rodiny, komunikovať s ľuďmi a spájať sa s vonkajším svetom. Stáva sa kľúčom k ich sociálnemu, emocionálnemu a fyzickému uvedomeniu.
Ak máte dieťa so špeciálnymi potrebami, odporúčame vám zaradenie nasledujúcich hudobných aktivít do ich dennej rutiny:
Spievanie a vytváranie piesní
Spievajte svojmu dieťaťu pesničky a povzbudzujte ho, aby spievalo spolu s vami. Možno nebude schopné zopakovať slová, ale je viac ako pravdepodobné, že si bude pohmkávať melódiu.
Môžete si tiež vymyslieť rôzne piesne pre rôzne činnosti, ktoré chcete, aby robili, ako napríklad pieseň pre:
- upratanie si postele,
- upratanie si izby,
- umytie si zubov,
- okúpanie sa,
- čas ísť do postele,
- prípravu do školy a iné bežné činnosti vašej rodiny.
Čokoľvek, s čím majú ťažkosti – vytvorte spoločnú pieseň, naučte ich to a spievajte alebo hmkajte spolu.
Počúvanie klasickej hudby
Ak je vaše dieťa rozrušené alebo nahnevané, pustite mu klasickú hudbu. Ukázalo sa, že klasická hudba má upokojujúci účinok na deti všetkých vekových kategórií.
Vyskúšajte hudbu z obdobia baroka, klasiky alebo romantizmu – zložitosť hudby z týchto období vyvoláva alfa vlny pre tichú a sústredenú energiu.
Hudobný tip: Brahms, Mozart, Bach.
Hra s rytmickými nástrojmi
Kúpte svojmu dieťaťu rôzne rytmické nástroje. Ak mu hlasné zvuky prekážajú, vyberte si rytmické nástroje, ktoré vydávajú jemnejší zvuk, ako sú malé zvončeky, prstové činely, xylofóny alebo malý strunový nástroj. Všimnite si, ktoré nástroje sa mu páčia a postupne pridávajte ďalšie rytmické nástroje, ktoré vytvárajú hlasnejšie zvuky ako napríklad zobcové flauty, triangel alebo bubon.
Tlieskanie, pochodovanie a rytmické hry
Rytmus je dôležitý pre rozvoj mozgu. Hrajte s dieťaťom hry s tlieskaním. Pomôžte mu napodobniť rytmus, ktorý tlieskate. Na začiatku vezmite jeho ruky a vytlieskavajte každý rytmus s ním. Ak radšej „tlieskajú“ rytmus nohami – skúste aj túto variantu.
Ak radšej hýbu celým telom – postavte sa a pochodujte do rytmu hudby – s hojdajúcimi sa rukami a nohami pochodujúcimi vysoko vo vzduchu. Pohyb, pochodovanie a tlieskanie zlepšujú prepojenie hemisfér mozgu a tiež učenie.
Skupinové hudobné kurzy
Nájdite vo vašom okolí jednoduché hudobné kurzy. Ide o hudobné programy, kde rodič sprevádza dieťa na každej hodine. Skúste ukážkovú hodinu. Ak máte obavy, či sa vaše dieťa bude na hodine cítiť komfortne, spýtajte sa učiteľa, či vám môže odporučiť hudbu, ktorú bude na hodine hrať. Túto hudbu potom dieťaťu opakovane púšťajte pred hodinou. A vysvetlite dieťaťu niektoré veci, ktoré sa od neho budú očakávať – napríklad účasť na činnostiach, ako je sedenie, spev, tanec, striedanie atď.
Ak to nebude možné, nájdite si online kurz v pohodlí vášho domova.
Deti milujú hudbu a reagujú na ňu. Hudba im pomáha komunikovať, socializovať sa a cítiť sa súčasťou sveta.
Držíme vám palce a prajeme veľa pokrokov.
Môžte s nami zažiť zážitkový workshop už v utorok 10.10.2023 o 16,00 v Bratislave, viac tu:
https://rodiclavouzadnou.sk/