NIE STE V TOM SAMI!
Máte občas pocit, že nerobíte dosť, že už neviete, čo nové by ste ešte skúsili? Pociťujete vyčerpanosť?
Byť rodičom dieťaťa so špeciálnymi potrebami je špeciálne poslanie. Častokrát prináša aj menej príjemné situácie, ako nedorozumenia s partnerom, so súrodencami a aj vaša viera vo svoje rodičovské schopnosti zažíva skúšky.
Snažíte sa byť láskavý, trpezlivý a milujúci, no sú dni, keď ste unavený …
Je v poriadku, ak ako rodič cítite:
- rozhorčenie, že každý deň je plný výziev,
- neistotu, čo je pre vaše dieťa najlepšie,
- frustráciu z nekonzistentných informácií od špecialistov,
- smútok za nesplnenými snami (a výčitky za to, že pociťujete smútok),
- podráždenosť voči „užitočným“ radám od tých, ktorí nemajú potuchy o vašom každodennom strese,
- žiarlivosť voči rodičom, ktorí majú „zdravú“ rodinu.
Nie ste v tom sami!
Existuje mnoho ďalších rodičov, ktorí tiež zápasia o to, aby to zvládli jeden deň, hodinu po hodine.
Čo môžete ako rodičia robiť?
Nájdite podporu
Keď nájdete iných, ktorí tiež kráčajú touto cestou, objavíte stratégie zvládania, nové zdroje a podporu od iných rodičov, ktorí to „chápu“. Zistíte tiež, že nie ste jediným rodičom, ktorý sa cíti vinný za mimoriadne výzvy svojho dieťaťa alebo frustrovaný, pretože život je niekedy taký ťažký.
Len vedomie, že nie ste jediný, robí veci emocionálne o niečo jednoduchšie.
Požiadajte o pomoc
Prosba o pomoc je prejavom sily, nie slabosti. Nemusíte byť na všetko sami.
Až keď sa otvoríte svojim problémom a požiadate o pomoc, môžete zistiť, že:
1) ste „nerobili zlé kroky“ – potrebovali ste len viac informácií a ďalšie stratégie a
2) pomoc existuje!
Porozprávajte sa so svojím…
- pediatrom o odporúčaniach na odborníkov,
- učiteľom dieťaťa o ďalších návrhoch, ako pomôcť vášmu dieťaťu vo vzdelávacej oblasti,
- poradcom alebo inými rodičmi so špeciálnymi potrebami,
- partnerom/partnerkou, aby ste spoločne hľadali rodinné riešenia,
- priateľom a rodinou pre prípadný „rodičovský oddych“, aby ste si mohli dobiť baterky.
Myslite aj na seba
Toto je oblasť, kde rodičia bojujú najviac! „Ale ja jednoducho nemám čas na seba!“ Ak chcete byť čo najlepším rodičom, musíte si dopriať čas na oddych a načerpanie nových síl.
Predstavte si svoju energiu ako džbán s vodou: ak neustále vylievate svoju energiu – vodu, ale džbán nikdy nedoplníte, na konci dňa nemáte čo dať.
Tu je niekoľko rýchlych trikov:
- Dajte si povolenie venovať 5 až 10 minút denne výlučne sebe. (Viem, je to ťažké, ale vaše deti to potrebujú.)
- Robte niečo, čo vás uvoľní (šálka kávy, prečítajte si niekoľko strán z inšpiratívnej alebo zábavnej knihy alebo len tak sedieť a nič nerobiť).
- Využite podporu kamarátstva… dajte deti do kočíkov, spojte sa s priateľom a choďte na prechádzku. Deťom prospeje zmena prostredia, vy sa budete cítiť plní energie a dodatočná podpora od priateľa je vždy vítaná.
- Vymeňte si starostlivosť o deti… môže to byť zabehnutie niekoľkých krátkych chvíľ alebo dokonca popoludnie vonku. Vaše deti tiež profitujú zo socializácie s inými deťmi.
- Cvičte… aj keby to malo byť len 10 minút kardio cvičenia alebo strečingu. S dcérou sme si v kuchyni robili tanečné párty „mama a ja“ na jej obľúbené melódie; bolo to dobré pre nás obe!
Myslite aj na váš vzťah
Tí z vás, ktorí sú spoločnými rodičmi, sa uistite, že sa staráte o svoj partnerský vzťah. Vyčerpaní rodičia majú tendenciu zabúdať na prácu na svojom vlastnom vzťahu, bývajú podráždení a nedokážu komunikovať.
Medzi spôsoby, ako posilniť váš partnerský vzťah, patria:
- ochota láskavo oznámiť svoju potrebu pomoci. Pomáha to predchádzať hromadeniu hnevu medzi partnermi, t. j. nespoliehajte sa na to, že „… mala by jednoducho vedieť, že som unavený z vybavovania návštev u lekára!“ Pamätajte na to, že druhá osoba nevie čítať myšlienky!
- nájdite si čas na to, aby ste boli spolu (aj keby to malo byť len 15 minút) bez detí a rozprávali sa o iných veciach ako o deťoch.
- buďte si navzájom súcitným, podporujúcim poslucháčom.
- uznajte silné stránky svojho partnera.
K poslednému bodu… ak váš manželský partner skvele zvláda domáce úlohy vášho dieťaťa, ustúpte a dovoľte mu pomáhať. Ak je jeden z vás trpezlivý ráno a druhý je trpezlivejší večer, využite toto poznanie pri plánovaní domácich prác a času na starostlivosť o dieťa.
Myslite tiež na starostlivosť o súrodenecké vzťahy
Je veľmi jednoduché, aby sa veľká časť vašej energie a úsilia venovala dieťaťu so špeciálnymi potrebami, najmä v súvislosti s návštevami lekára, podpornými odborníkmi a problémami, ktoré môžu byť súčasťou terapie vášho dieťaťa. Súrodenci dieťaťa so špeciálnymi potrebami sa niekedy môžu cítiť „na vedľajšej koľaji“. Ak sa to stane, buďte si istí, že nie ste zlý rodič, len ľudský, a vyskúšajte niektoré z nižšie uvedených tipov!
Dbajte na to, aby sa každému dieťaťu dostalo trochu nedeliteľnej pozornosti.
Aj jednoduché veci, ako je čítanie pred spaním alebo rozhovory počas cesty do školy, sa rátajú! Je to kvalita, nie kvantita, ktorá urobí rozdiel.
Zapojte sa do aktivít svojho dieťaťa.
Spýtajte sa ich na školský projekt, dobrovoľne pripravte občerstvenie na futbal (nakrájané jabĺčka sú rýchle a jednoduché riešenie), pýtajte sa ich na film, ktorý videli s kamarátom. Vaša pozornosť k detailom v ich dni bude mať význam.
Podľa potreby zapojte svoje deti do starostlivosti o ich súrodencov.
Budú dni, keď budú chcieť pomáhať, iné, keď nie, a to je v poriadku. Starostlivosť o členov rodiny vštepuje súcit aj tým najmenším deťom.
Poskytnite deťom informácie podľa toho, ako o ne budú stáť.
Niektoré deti akceptujú svojho súrodenca „takého, aký je“, a iné chcú vedieť, „prečo používa načúvací prístroj“. Ako vo všetkom, aj v tomto prípade sú deti zvedavé a čím viac faktov majú, tým lepšie.
Posilnite svoju rodinu tým, že prijmete to, čo je pre vás „normálne“.
Každá rodina robí veci trochu inak, vrátane tej vašej. Dieťa, ktoré je na vozíku, je stále vaše dieťa, len má iný spôsob pohybu, ktorý je pre vašu rodinu normálny.
Táto lekcia učí ostatné deti akceptácii, súcitu a rešpektu voči iným, ktorí tiež môžu robiť veci inak.
Riešte problémy ako jeden tím!
Niekedy sa vyskytnú problémy, posilnite svoje deti tým, že ich necháte spolu s vami vymýšľať riešenia. Je úžasné, čo deti vymyslia, zvyčajne veci, ktoré nás nenapadli.
Všetky deti by mali „počuť“, ako sa chválite ich úspechmi.
Je také ľahké upnúť sa na kolobeh zápasov, ale sústredenie sa aj na tie najmenšie úspechy alebo prejavy láskavosti pomáha rodine budovať sa navzájom.
Pozývajte na hru iné rodiny, neuzatvárajte sa do ústrania pred ostatnými.
Takže nezabudnite, že nie ste sami, že existuje pomoc a že budete tým najlepším rodičom, akého si vaše dieťa môže priať!
Ivett Pavlis