Pod pojmom mentálna odolnosť chápeme súhru húževnatosti, zvedavosti, úsilia rozvíjať sa, dôvery vo vlastné schopnosti, ale aj v interakcii s inými ľuďmi. Vo vrcholovom športe sa tréning mentálnej odolnosti už roky používa na zlepšenie výkonu. Dá sa však aplikovať aj v každodennom živote.
Mentálnu odolnosť‘ charakterizujú štyri atribúty:
1. Zodpovednosť: Sľubujem (alebo Sľubujem si), že to zvládnem. Stanovím si cieľ a urobím čokoľvek, aby som ho dosiahol/la.
2. Sebakontrola: Pevne verím, že to dokážem. Budem sa snažiť udržať svoje emócie pod kontrolou.
3. Výzva: Mám motiváciu k tomu, aby som to dokázal/la. Využijem príležitosť, aj prijmem primerané riziko. Prekážky ma posilnia.
4. Sebadôvera: Verím v svoje schopnosti. Dokážem sa obrániť, ak to bude potrebné.
Výskumy v oblasti vzdelávania, športu a výberu povolania ukazujú, že mentálna odolnosť priamo súvisí s pocitom zdravia a duševnej pohody, s ašpiráciami, možnosťami uplatnenia a výkonom. Treba ešte poznamenať, že muži aj ženy sú mentálne rovnako odolní. Mentálna odolnosť‘ je črta osobnosti, ktorá sa dá zlepšovať a rozvíjať.
Tak ako my, aj naše deti budú musieť počas života zvládať nepriaznivé situácie, stres a náročné úlohy.
Je to: stanovenie cieľa, povzbudivá vnútorná reč, poučenie sa z neúspechu, vizualizácia problému, dýchacie cvičenia alebo vnímanie prítomnej chvíľky (mindfulness), prejavy vďačnosti a riadené odvádzanie pozornosti.
Zdroj: KNIHa Zvládnem to! – Niels Van Hove
Záznam z webinára:
https://rodiclavouzadnou.sk/
https://rodiclavouzadnou.sk/
Ivett Pavlis