Šikanovanie je problém v mnohých slovenských školách. Ideálnym scenárom je, ak k nemu vďaka prevencii vôbec nedôjde. Ak už však nastane, je veľmi dôležité, aby sa dieťa zdôverilo dospelej osobe, ktorej verí. Reflex navštívil preventívny workshop v jednej z bratislavských základných škôl. Pýtali sme sa priamo žiakov, ako šikanovanie vnímajú.
Podľa štatistík má problém so šikanovaním každá štvrtá škola. Výskyt však môže byť aj oveľa vyšší. Každá škola by sa v prípade podozrenia na šikanovanie mala riadiť smernicou ministerstva školstva.
„Keď rodič príde do školy s nejakým podozrením, tak každý jeden prípad berieme úplne vážne a každým sa zaoberá náš podporný tím. Robíme predbežne prevencie v každej triede a snažíme sa predísť tomu, aby k takému niečomu prišlo,“ hovorí Zora Dóczyová, riaditeľka Základnej školy Černyševského v Bratislave.
Deti sledujú výpovede skutočných obetí
Prevencii šikanovania v školách sa venuje aj množstvo externých organizácií či odborníkov. Jednou z nich je aj Ivett Pavlis, ktorá pravidelne navštevuje aj spomínanú bratislavskú školu.
„Našou úlohou je skôr podpora k vnímavosti, aby vedeli, čo slovo alebo čin môže spôsobiť v živote niekoho iného,“ vraví.
Odborníčka pri svojej práci využíva aj takzvané živé knihy. Ide o videá s výpoveďami skutočných ľudí, ktorí sa stali obeťou ubližovania. Deti si v triede vypočuli príbeh Dominiky, ktorú v detstve šikanovali. Z tohto dôvodu musela dokonca po dlhých rokoch skončiť so športom a predĺžiť si štúdium.
Deti potom takýmto ľuďom posielajú odkazy. „Prečítate si tam rôzne veci. Zdôveria sa, že sa to stalo aj im, ďakujú, že sa podelili,“ priblížila Pavlis.
Treba využiť oficiálny kontakt
Dôležitým krokom pri vyriešení prípadov šikanovania je, aby sa dieťa zdôverilo dospelej osobe. Najčastejšie to bývajú rodičia.
„Dieťa by malo cítiť, že sa môže rodičovi zdôveriť s čímkoľvek. Pokiaľ rodičia komunikujú s dieťaťom na pravidelnej báze, je väčšia šanca, že sa im otvoria, aj keď im niekto ubližuje,“ vysvetľuje Petra Arslan Šinková, psychologička a garantka projektu Odpíšeme Ti.
Odborníčky neodporúčajú, aby rodičia šikanovanie riešili na vlastnú päsť. Namiesto toho majú využiť oficiálne kontakty v škole. Ivett Pavlis radí urobiť to písomne. Stáva sa totiž podľa nej to, že rodičia niečo povedia, no nerieši sa to.