PORADŇA – Odpovede na vaše otázky. Odpovedá psychologička RODIČ ĽAVOU ZADNOU Ivana Szamaranszká
Otázka rodiča:
Dobrý deň. Poradíte prosím?
Syn ide mať 5 a začal chodiť zo škôlky s tým že: sme hlúpi,skaredi, starí. Že chce aby zomrela celá rodina,že sme hnusaci atď. Trva to už dosť dlho. Skúšali sme po dobrom, skúšali sme po zlom. Nepomáha nič. Keď ma zlosť,alebo nieje po ňom ( čo býva dosť často, nakoľko deti nerozmaznavame) vyťahuje spomínaný slovník.
Na jednej strane je to dobré dieťa,je ešte taký detskejsi,citlivy,no na druhej strane tento slovník je fakt nevhodný
K tým najbližším si to dovoľuje… ( Rodičia,starý rodičia…)
Učiteľka v škôlke malého chváli, nemajú s ním žiadny problém.
Nevieme čo s ním ako na neho….poraďte prosím
Vďaka
Odpoveď našich odborníkov:
Podľa toho, čo popisujete, mi to príde ako prejav stresu. Ak už chodil dlhšie do MŠ, tak sa niečo zmenilo. Ak to nastalo nástupom, tak to môže byť reakcia na to.
Neudiala sa Vám zmena doma?
Prečo je to ventilované na Vás – dieťa sa drží v externom prostredí, má masku, príde domov, do bezpečného prostredia, púšťa všetko von. Preto bývajú deti plačlivé, hnevlivé pri rodičoch, najčastejšie matke. Tam sa cítia bezpečne a všetko nepríjemné zo seba pustia von.
Slovník – nemusel mať, počul v MŠ alebo inde a zakomponoval do svojho, len si rozšíril slovnú zásobu, „náboje“ a teraz len v širšej miere môže verbalizovať pocit, NIE TÚŽBU! (aby ste umreli).
Píšete, že je citlivý, tak mi príde najpravdepodobnejšie, že reaguje na nejaký dyskomfort, len teda ešte nevie pomenovať svoje reálne pocity. Môže sa hnevať na niečo úplne iné, ale dovolí si to kanalizovať von pri Vás. Ste len zástupný objekt hnevu, lebo a ten reálny sa nemôže z nejakého dôvodu otvorene hnevať.
Skúste sa s ním čo najviac rozprávať o zážitkoch v MŠ, o deťoch, pedagógoch, čo sa mu páčilo, čo nie.
Dávať mu stále najavo, že aj keď sa hnevá, máte ho radi. Že Vás jeho slová zranili, no jeho stále máte radi a chcete mu pomôcť, aby sa cítil lepšie.
Čiže podpora, investigatíva, kde to pramení (naozaj sa zamyslite aj nad tým, či sa Vám doma nezmenilo niečo), nastavenie hraníc – nechcete, aby sa tak s vami rozprával, no zároveň dáte priestor na vyjadrenie emócie a ponúknete aj pomoc.